iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się


Afiliacyjny Program Partnerski

Misia Zdrówko porady nie od parady

Piotr Rowicki
wybierz format
  • iPad
  • Audio
  • Online

Rymy na zdrowie

     Dzieci nie można straszyć chorobą, nie można też ich uczyć lekceważenia problemów zdrowotnych. Książka Piotra Rowickiego Misia Zdrówko porady nie od parady proponuje rozsądną strategię środka.

     Szesnaście wierszyków to szesnaście propozycji, jak rozmawiać z przedszkolakami o różnych niedomaganiach ciała i psychiki. Bohaterami kolejnych utworów są zwierzęta, które mają dolegliwości typowe dla ludzi. I tak na przykład kot ma anginę,  kanarek – zapalenie strun głosowych,  nosorożec – krótkowzroczność, małpa – skręconą nogę, zebra – złamane żebra, orzeł cierpi na nadpobudliwość, komar – na anemię, jest tu nawet przypadek hipochondrii u hipopotama.

     Niektóre z opisanych schorzeń dzieci znają na pewno z własnego doświadczenia, mogły też spotkać je wśród kolegów lub krewnych. Niejeden bolesny upadek przeżył z pewnością każdy maluch, z tym większym zrozumieniem i współczuciem podejdzie do historyjki o foce, która spadła z obłoka. Tabletki, zastrzyki, gips – to metody leczenia na tyle powszechne, że małe dzieci już je znają lub powinny wiedzieć o ich istnieniu.

     Żartobliwe wierszyki Rowickiego, wsparte sympatycznymi ilustracjami Joanny Żórawskiej, pomagają oswoić chorobę, przedstawić ją jako zjawisko nieuchronne w życiu każdego człowieka, bez względu na wiek. Dziecko dowiaduje się, że wobec choroby nie jest bezbronne; czasem może jej zapobiec poprzez właściwą higienę (nie tak, jak jemiołuszka, która nie myła uszu), zaś w lekarzu ma niezawodnego przyjaciela.

     Uosobieniem mądrego, troskliwego i obdarzonego poczuciem humoru doktora jest w książce tytułowy Miś Zdrówko. Tę postać polubią wszyscy czytelnicy. Rodzice i dziadkowie z przyjemnością przeczytają tę książeczkę swoim pociechom i odpowiedzą na pytania potencjalnych małych pacjentów.

Piotr Rowicki

Piotr RowickiPiotr Rowicki (ur. 1975) – z wykształcenia historyk; prozaik, dramatopisarz, autor kryminałów oraz książek dla dzieci, m.in. Wszystko przez Amandę, Przygody kota detektywa, Nazywam się Jeżynka, Klątwa Herhora, Aurelka, czyli wielkie hece małej świnki, Gryźgo idzie w świat, Misia Zdrówko porady nie od parady (Zbiór wierszy wyróżniony w Konkursie Literackim „Bajki Dzieci Europy” pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka 2008).

Joanna Żórawska

Joanna Żórawska – absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się grafiką reklamową, projektowaniem i ilustracją książkową (zwłaszcza literatury dziecięcej). Autorka m.in. oprawy graficznej książki Rowickiego Misia Zdrówko porady  nie od parady,  wyróżnionej w Konkursie Literackim „Bajki Dzieci Europy” pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka 2008.


Marian Opania

Marian OpaniaMarian Opania (ur. 1943) – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i estradowy.  Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku (1970). Występował na scenach teatrów stołecznych (m.in. Ateneum, Studio, Kwadrat). Znany z ról w filmach (Człowiek z żelaza w reż. Wajdy i Piłkarski poker Janusza Zaorskiego) oraz w serialach TV (Na dobre i na złe, Siedlisko), a także ze świetnej interpretacji piosenek aktorskich.
ISBN AUDIOBOOK: 978-83-63334-32-1
ISBN E-BOOK: 978-83-7904-056-8
Autor: Piotr Rowicki
Wydawnictwo audiobook: Kartalia
Wydawnictwo e-book: Festina Lente
Rok wydania audiobook: 2011
Rok wydania e-book: 2012

Wprowadź kod:


Wprowadź kod:

Dofinansowano ze środków Programu Dziedzictwo Cyfrowe

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]