iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się


Afiliacyjny Program Partnerski

Zwariowana kałuża

Danuta Parlak
wybierz format
  • iPad
  • Online

Cuda w kałuży

Większość baśni to wartkie opowieści o fantastycznych przygodach bohaterów, którzy pokonują przeszkody na drodze do ich spokoju i szczęścia. Danuta Parlak w Zwariowanej kałuży zaprasza do krainy absurdu, groteski i inteligentnej zabawy.

     Tej książeczce patronują Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla, Zazi w metrze Raymonda Queneau i Przygody Pędrka Wyrzutka Stefana Themersona. Dziecięcy czytelnik wciągnięty zostaje do pozornie absurdalnych dysput, dotyczących  w istocie podstawowej kwestii filozoficznej - sensu istnienia. Prowadzą je: kruk Horacy, pies Łaciaty, koty Rudy Zenek i Pręgowany Józek, żaba Matylda i Kałużnik, czyli ukrywający się pod kapeluszem gospodarz niezwykłej kałuży.

     Tak jak niektóre postaci Carrolla, Kałużnik dzieli się swymi błyskotliwymi przemyśleniami, które chce spisać w formie Traktatu o kałużystości świata. Jego kałuża pojawia się w różnych miejscach, można do nie wskoczyć i zniknąć; pod wpływem pobytu w kałuży bohaterowie młodnieją lub zaczynają mówić wspak. Warto tu wspomnieć, że pomysłowe zastosowanie czcionek różnej wielkości i barwy podkreśla surrealistyczny klimat całej historii.

     „Nie ma dwóch takich samych kałuż” – twierdzi Kałużnik, skłaniając do refleksji zwierzątka, które przychodzą obejrzeć jego lokum i pogawędzić. Mały czytelnik natomiast zada sobie pytanie: „A co by się stało, gdybym ja zniknął w kałuży?”, „A co by się stało, gdyby wszyscy moi koledzy nagle przestali mówić po polsku?”. Może po wspólnej lekturze z rodzicami zacznie razem z nimi tropić  ślady cudowności w banalnej rzeczywistości dokoła nas.

     Zapewne wyobraźnię kilkuletnich odbiorców książki zainspirują piękne ilustracje Agaty Dudek. Może pod ich wpływem dzieci namalują obrazy przedstawiające zwariowane trawniki, piaskownice czy wycieraczki?


Danuta Parlak

Danuta ParlakDanuta Parlak – z wykształcenia psycholog, studiowała również teatrologię. Pisuje słuchowiska radiowe i książki dla dzieci. Opublikowała m.in. Tajemnicze notesy Tywonki, Zwariowana kałuża (wyróżnienie w Konkursie Literackim Cartalia Press i Centrum Zdrowia Dziecka „Bajki Dzieci Europy”), Kapelusz Pani Wrony, Pan Mruczek i mysia rodzina.


Agata Dudek

Agata DudekAgata Dudek (ur. 1984) – absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, malarstwem, fotografią, filmem i designem. Laureatka m.in. nagrody za ilustracje do książki Aldousa Huxleya Wrony i wąż, nominowanej w 51. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsza Książka Roku 2010”.

Jarosław Kopaczewski

Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).
ISBN AUDIOBOOK: 978-83-63334-64-2
ISBN E-BOOK: 978-83-7904-124-4
Autor: Danuta Parlak
Wydawnictwo audiobook: Kartalia
Wydawnictwo e-book: Festina Lente
Rok wydania audiobook: 2011
Rok wydania e-book: 2012

Wprowadź kod:


Wprowadź kod:

Dofinansowano ze środków Programu Dziedzictwo Cyfrowe

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]