iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

O księżniczkach, rycerzach i czarodziejach

Beata Biały - Kwiatki dla czarownicy
czyta: Wiktor Zborowski

Natalia Gałczyńska - Pierścionek Alali
czyta: Joanna Pach

Bracia Grimm - Król Żab
czyta: Monika Kwiatkowska

J.W. Goethe - Uczeń czarnoksiężnika
czyta: Andrzej Niemirski

Eliza Orzeszkowa - O rycerzu miłującym
czyta: Jarosław Kopaczewski


czas nagrania: 01:18:02
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Natalia Gałczyńska: Pierścionek Alali
Baśń Pierścionek Alali ukazała się w zbiorze Firoseta i czary: bajki znad Morza Śródziemnego (Nasza Księgarnia 1975 ); wydanie osobne – 1986 (Wydawnictwo Śląsk).

Jacob i Wilhelm Grimm: Król żab
Baśń Król żab (Der Froschkönig) ukazała się w pierwszym zbiorze baśni braci Grimm (1812). Przedstawiamy ją w tłumaczeniu Bolesława Londyńskiego.

Johann Wolfgang Goethe: Uczeń czarnoksiężnika

Balladę Uczeń czarnoksiężnika (Der Zauberlehrling) napisał Goethe w 1797 roku, a opublikował drukiem w 1827. Na naszym portalu zamieszczamy jeden z najstarszych przekładów na język polski, pióra Kazimierza  Brodzińskiego, przejrzany i poprawiony.

Eliza Orzeszkowa : O rycerzu miłującym
Inny tytuł: Z Puszczy Białowieskiej. Pierwsze wydanie: Eliza Orzeszkowa, O rycerzu miłującym. Opowieść, nakładem Kółka Slawistów U.J.J, Kraków 1907.

Beata Biały


Beata BiałyBeata Biały – absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim; pisarka, tłumaczka. Opublikowała m.in. książki dla dzieci: Wierszyki wyssane z palca (nagroda w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsza Książka Roku 2005” w kategorii Książka Dziecięca), książka kucharska dla dzieci Twarożek Białej Damy i inne dania prosto z bajki, Kropelka oraz Kwiatki dla czarownicy (z ilustracjami siostry autorki, Ewy Olejnik).


Eliza Orzeszkowa


Eliza OrzeszkowaEliza Orzeszkowa (1841-1910) – polska pisarka, publicystka, działaczka społeczna epoki pozytywizmu. Wspierała uczestników Powstania Styczniowego. Orędowniczka emancypacji kobiet  i asymilacji mniejszości narodowych.  Autorka licznych powieści (Nad Niemnem, Marta), nowel (Gloria Victis), artykułów o tematyce społecznej.
Natalia Gałczyńska


Natalia Gałczyńska (1908-76) – polska powieściopisarka, tłumaczka, reportażystka. Żona Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego; opiekowała się jego spuścizną poetycką. Jako córka Gruzina i Rosjanki, doskonale znała język rosyjski; tłumaczyła m.in. dramaty i opowiadania Czechowa. Pisała baśnie dla dzieci (O wróżkach i czarodziejach). Pod pseudonimem „Anna Glińska” publikowała powieści dla młodzieży (Kasia i inne).


Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).Wiktor Zborowski


Wiktor ZborowskiWiktor Zborowski (ur. 1951) – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i estradowy. Występował na scenach teatrów stołecznych (m.in. arodowy, Na Woli, Ateneum, Polonia). Popularność przyniosły mu role charakterystyczne  w filmach (Ogniem i mieczem w reż. Hoffmana), serialach TV (Magiczne drzewo, Ranczo) oraz występy estradowe w skeczach i piosenkach.Andrzej Niemirski


Andrzej NiemirskiAndrzej Niemirski (ur.1962) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; także montażysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie z siedzibą we Wrocławiu. Aktor Teatru Nowego w Warszawie. Występował m.in. w filmach Żegnaj, Rockefeller i Żurek oraz w serialach W labiryncie, Miodowe lata, Na dobre i na złe.

Joanna Pach


Joanna Pach-Żbikowska (ur. 1980) - polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i dubbingowa. Występuje w serialach TV (Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą). Występuje też gościnnie w stołecznych teatrach (Teatrze Ochoty, Teatr 6 Piętro) i w powieści radiowej Matysiakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról dubbingowych.

ISBN: 978-83-935940-7-8
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]