iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Zwierzęta mają głos

Irena Tuwim - Pampilio
czyta: Jarosław Kopaczewski

Rudyard Kipling - Sloniątko
czyta: Jarosław Kopaczewski

Rudyard Kipling - The Elephant's Child
czyta: Richard Berkeley

Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce
czyta: Jarosław Kopaczewski

Hans Christian Andersen - Brzydkie kaczątko
czyta: Monika Kwiatkowska


czas nagrania: 01:40:30
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Bajkę Słoniątko przedstawiamy w polskiej i angielskiej wersji językowej!

Irena Tuwim: Pampilio

Baśń Pampilio Ireny Tuwim  po raz pierwszy wydana została w 1962 roku, z ilustracjami Ignacego Witza.

Rudyard Kipling: Słoniątko
Słoniątko (The Elephant’s Child) po raz pierwszy ukazało się w tomie opowiadań Kiplinga Just so stories w 1902 roku (Londyn; autor pisał te utwory dla swoich dzieci. Pierwsze polskie wydanie - w 1908 (razem z opowiadaniem Kot, który chodził własnymi drogami), następnie w tomie Takie sobie bajeczki (1919), w tłumaczeniu Marii Kreczowskiej [Feldmanowej] . Na portalu zamieszczamy nowy przekład, sporządzony dla iCzytam przez Hannę Milewską.

Aleksander Puszkin: Bajka o rybaku i rybce
Puszkin napisał własną wersję historii opowiedzianej wcześniej przez Braci Grimm.
Na portalu zamieszczamy baśń Puszkina w tłumaczeniu Juliana Tuwima, opublikowanym przez Wydawnictwo „Książka i Wiedza” w 1949 roku.

Hans Christian Andersen: Brzydkie kaczątko
Baśń Brzydkie kaczątko (Den grimme aelling) napisał Andersen w 1843. Zamieszczamy najbardziej znany polski przekład, pióra Jarosława Iwaszkiewicza (opublikowany w trzytomowym wydaniu Baśni Andersena, PIW, 1956).

Rudyard Kipling


Rudyard Kipling (1865-1936) – angielski poeta, prozaik i publicysta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1907), przyznanej „największemu geniuszowi narracji, jakiego dał nam ten kraj w naszych czasach”. W swoich utworach Kipling nawiązywał do dzieciństwa spędzonego w Indiach i do późniejszych przeżyć z podróży po Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej. Niesłabnącą popularnością cieszy się jego twórczość dla dzieci – m.in. powieści Księga dżungli i Stalky i spółka oraz zbiór opowiadań Takie sobie bajeczki.Aleksander Puszkin


Aleksander Puszkin (1799-1837) – rosyjski poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, najwybitniejszy przedstawiciel literatury romantyzmu w Rosji. Przyjaciel dekabrystów, prześmiewca cara; czasowo skazany na zesłanie, a potem objęty dozorem policyjnym. Bliski znajomy i tłumacz Mickiewicza, opowiedział się jednak przeciwko powstaniu listopadowemu w Polsce. Autor poematów (Eugeniusz Oniegin), dramatów (Mozart i Salieri), opowiadań (Dama Pikowa), bajek dla dzieci (Bajka o popie i jego parobku Jełopie). Zginął w pojedynku, sprowokowanym intrygą dworską.


Hans Christian Andersen


Hans Christian Andersen (1805-1875) – duński poeta, prozaik, dramaturg, eseista i diarysta; jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy. Ponadczasową sławę przyniosła mu twórczość dla dzieci, którą początkowo traktował marginalnie. Wydał kilka serii baśni; mawiał o nich, że są jak pudełka, w których dzieci widzą tylko opakowanie, a dorośli – zawartość ukrytą wewnątrz. Najbardziej znane jego baśnie to m.in. Dziewczynka z zapałkami, Królowa śniegu, Dzikie łabędzie, Brzydkie kaczątko.

Hans Christian Andersen


Hans Christian Andersen (1805-1875) – duński poeta, prozaik, dramaturg, eseista i diarysta; jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy. Ponadczasową sławę przyniosła mu twórczość dla dzieci, którą początkowo traktował marginalnie. Wydał kilka serii baśni; mawiał o nich, że są jak pudełka,  w których dzieci widzą tylko opakowanie, a dorośli – zawartość ukrytą wewnątrz. Najbardziej znane jego baśnie to m.in. Dziewczynka z zapałkami,  Królowa śniegu, Dzikie łabędzie, Brzydkie kaczątko.

Irena TuwimIrena Tuwim (1899-1987) – polska pisarka i tłumaczka; siostra Juliana Tuwima. Zasłynęła utworami dla dzieci (Pampilio, Kamizelka jeża, Marek Wagarek). Autorka klasycznych przekładów światowej literatury dziecięcej (Kubuś Puchatek Milne’a, cykl Mary Poppins Pameli Travers , cykl powieści Edith Nesbit). Wydała też wspomnienia Łódzkie pory roku.


Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).Richard Berkeley


Richard Berkeley - angielski muzyk, śpiewak, aktor, pedagog, trener Absolwent London University Goldsmiths College oraz Guildhall School of Music and Drama. Współtworzył znane europejskie orkiestry wykonujące muzykę baroku (Europa Galante; Concerto Italiano). Występował na scenie i w filmie. Wykładał w uczelniach Londynu (The Mountview Conservatoire for the Performing Arts; The London Academy of Music and Dramatic Art) i Warszawy (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza; Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina).Ma polskie korzenie. Od kilkunastu lat mieszka w Warszawie.

ISBN: 978-83-63867-39-3
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]