iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Żyjątko, Biedajstwo i ci inni

Autor: Stanisław Grochowiak
Ilość stron
: 122
Oprawa: twarda
Format: 235x215mm
Wydanie: 1
Rok wydania: 2009

ISBN: 978-83-60787-24-3
Wydawnictwo: Cartalia Press

Cena: 65.00 PLN
Podtytuł książki brzmi: „Zabawa literacka przeznaczona w zasadzie dla dzieci”. Dzieci są głównym adresatem opowieści i zapewne z ochotą zanurkują w nieco zwariowany, ale przyjazny świat, a potem zasypią dorosłych pytaniami.   , aby pojąć finezję gier językowych autora.   Fantazja Grochowiaka znosi granice między światem ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy . Krąg współczesnych spraw (jak kolejka w banku) i przedmiotów codziennego użytku (zegar, talerze) przenika się w wyobraźni autora ze światem przyrody i działań cudownych postaci, tworząc magiczną rzeczywistość.

Jak pisał o swoim utworze sam autor w czasopiśmie "Kierunki" w 1975 roku jet to: zabawa literacka przeznaczona w zasadzie dla dzieci (...) i w ambicji autora ma być propozycją nowego leksykalnego utworu, który by stanowił syntezę humoru i wzruszeń jednoczących dzieci z dorosłymi.

Maria Sołtyk-Koc

Maria Sołtyk-KocMaria Sołtyk-Koc (ur. 1935) – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Studium Podyplomowego na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo olejne, pastelowe, akwarelowe i gwasze. Laureatka m.in. wyróżnienia za zestaw ilustracji do wystawy „Pro Bolonia” z 2000 roku. Ilustruje też książki dla dzieci i podręczniki.


Stanisław Grochowiak


Stanisław GrochowiakStanisław Grochowiak (1934-1976) – poeta, dramaturg, powieściopisarz i publicysta; czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia „Współczesności”. Tom Ballada rycerska (1956) to jeden z najgłośniejszych powojennych debiutów poetyckich. Wydał m.in. zbiory wierszy Menuet z pogrzebaczem i Haiku-Images, poemat Totentanz in Polen, dramat Chłopcy i powieść Trismus. Do liryki Grochowiaka przylgnęło określenie „turpizm” ( wielbienie brzydoty), natomiast jego opowiadania dla dzieci cechują fantazja i poczucie humoru.

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]