29 kwietnia 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

BIM DLA ARCHITEKTA – JAK ZACZĄĆ?

2 min read

Wbrew pozorom rozpoczęcie wdrażania technologii BIM w codziennej pracy architekta wcale nie jest proste. Ujęcie, w którym model 3D zamiast być końcową fazą realizacji i produktem, który stanowi już skończoną całość, która oddaje się klientowi – tutaj jest dopiero punktem wyjścia do dalszych działań. Przy wykorzystaniu modelowania informacji o budynku czyli BIM prace na projekcie 3D pozwalają na dostrzeżenie wszystkich potencjalnych zastrzeżeń i niedogodności na etapie projektowym, a nie jak było dotychczas – dopiero w momencie oddania realizacji do użytku. Podejście to, które w ostatecznym rozrachunku przynosi bardzo wiele oszczędności nie tylko pieniędzy, ale także czasu z początku może wydawać się nieco bolesne.

Łatwo jest dostrzegać zalety holistycznego podejścia na gruncie teoretycznym, jednak jeśli chodzi o wdrożenie takich działań w praktyce bywa już nieco częściej. Przede wszystkim należy wyzbyć się podejścia do projektu, które zakładałoby, że mamy określony czas na jak najlepsze wykonanie rysunku czy wizualizacji, a po tym czasie projekt przestaje nas już realizować. Przy wykorzystaniu BIM należy traktować projekt jak dziecko, które pozostaje pod naszą opieką od momentu pozyskania odpowiedniej działki pod inwestycję aż do momentu oddania jej do użytku. Kolejnym, często towarzyszącym architektom przekonaniem, którego należy się wyzbyć jest fakt, że to my jesteśmy jedynymi sprawcami, od których w całości zależy powodzenie realizacji. BIM ma na celu skupienie wysoce wyspecjalizowanych kompetencji pod jednym dachem i czerpać z ich potencjału jak najwięcej, a tak aby ostatecznie powstałe projekty były przemyślaną i spójną koncepcją, której gwarancję działania będziemy mieć na wszystkich płaszczyznach.

Wykorzystanie BIM doskonale sprawdza się przy wszystkich projektach, w których wykorzystywane będą zaawansowane rozwiązania logistyczne jak magazyny i centra logistyczne, a także w przypadku budynków użytku publicznego czy też w przypadku projektów budynków, które znajdą zastosowanie mieszkalne czy biurowe. Szerokie zastosowanie BIM w niemalże każdej gałęzi architektury czy budownictwa sprawia, że podejście to stało się już normą i coraz częściej wypiera tradycyjne formy, które wykorzystywane były do tej pory.

https://www.archline-polska.pl/architektura-bim/