20 lipca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Belki na relingi

2 min read

W przypadku starszych samochodów mocowanie bagażnika dachowego odbywało się za pomocą specjalnych mocowań, umieszczonych zazwyczaj pod plastikową listwą. Natomiast obecnie produkowane auta coraz częściej wyposażane są w tak zwane relingi, czyli podłużne uchwyty prowadzące przez całą długość dachu, od okolic przedniej szyby do końca auta. W takim przypadku, jeżeli chcemy mieć bagażnik dachowy, musimy zakupić specjalne belki na relingi. Dlaczego tak jest i jak dobrać odpowiednią wersję dla naszego samochodu? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Przede wszystkim auta posiadające relingi nie będą już wyposażone w tradycyjny mechanizm mocowania bagażników dachowych. Nie uda się nam zamocować bagażnika do szyn, które chowane są pod plastikowymi listwami, w przypadku starszych aut. Dostosowywanie bagażnika starego typu również jest pozbawione sensu, ponieważ cała operacja może doprowadzić do tego, że jazda stanie się niebezpieczna. Taki zmodyfikowany bagażnik może odpaść w czasie jazdy i doprowadzić do ogromnego zagrożenia na drodze. Właśnie dlatego stosowane są specjalne belki.

Dobór belek na relingi powinien być przeprowadzony indywidualne w przypadku każdego pojazdu. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku istnieje cała masa uniwersalnych rozwiązań, które będą pasować do sporej liczby aut. Zanim jednak wybierzemy takie wyjście z sytuacji, powinniśmy absolutnie sprawdzić, czy uniwersalne belki na relingi będą rzeczywiście pasować do naszego pojazdu. Jeśli okaże się, że nie pasują, nie będziemy jeszcze musieli kupować drogiego bagażnika fabrycznego. Wystarczy po prostu wypróbować inny zestaw uniwersalnych belek.