24 maja 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Cebulki kwiatów – jak wybrać?

2 min read

Kwiaty cebulowe to jedne spośród niezwykle pięknych roślin ogrodowych. Tradycyjne tulipany, nadzwyczajnie aromatyczne hiacynty, subtelne przebiśniegi lub mocno lazurowe szafirki jako pierwsze upiększają przyległe ogrody. Są także rodzaje, jakie dojrzewają latem, natomiast sadzić należy je w innych porach aniżeli kwiaty kwitnące przedwczesną wiosną. Kiedy sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, natomiast kiedy letnie?

Czemu cebulki kwiatowe zakwitają wiosną?

Mnóstwo kwiatów cebulowych wychodzi z obszarów o krótkim czasie wegetacji, gdzie lato jest suche, natomiast zima długa oraz zimna. Jest im tylko parę wiosennych miesięcy aby wygenerować liście, zakwitnąć oraz zebrać elementy pokarmowe na nowy rok. Natomiast wbrew pozorom (oraz ich nazwie) wzrost nie zaczyna się wiosną, lecz jesienią w roku poprzedzającym kwitnienie. Wiosna jest zbyt intensywna oraz krótka, aby wystarczyło im czasu na tak piękny spektakl. Muszą się do niego dobrze przygotować!

Usuwanie słabych cebulek oraz zaprawianie

Nabywając cebulki kwiatowe https://www.gardenowo.pl/nasiona/cebulki-kwiatow/ należy zwracać uwagę na to, czy nie mają żadnych wad oraz nie są zawilgocone, co od razu je odrzuca, ponieważ sugeruje na infekcje grzybowe oraz pasożytnicze. Cebule muszą być także dosyć duże, by mogły zakwitnąć już w następnym roku. Przed sadzeniem cebulek kwiatowych należy je dobrze zaprawić w środku grzybobójczym. Najlepiej wykonać to tuż przed sadzeniem, pół godziny wcześniej.

Jak pielęgnować kwiaty cebulowe wiosną

Wiosną, gdy już skończą się chłody, ochronę należy usunąć. Cebulkom należy zagwarantować to, co zachęci rośliny do wzrostu. Potrzebne jest nawożenie i nawadnianie. Gdy liście zaczną żółknąć oraz obumierać, można wykopać kwiaty. W tymże czasie doceni się zasadzenie cebulek w koszyczkach, natomiast nie bezpośrednio w ziemi. Roślina winna zostać w takim zbiorniku do pełnego uschnięcia łodygi oraz liści. Wówczas można cebulki wyciągnąć z koszyczka, natomiast gdy są jeszcze w gruncie, to z gruntu. Zostawienie cebul w ziemi po przekwitnięciu osłabia je. Jesienią owe cebule można ponownie zasadzić.