12 czerwca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Jaki jest najlepszy ośrodek uzależnień?

3 min read

Podjęcie decyzji o ostatecznym doborze danego ośrodka terapii nie jest takie proste z kilku niezwykle istotnych względów. Po pierwsze ciężko się jest złamać i przyznać, iż terapia rzeczywiście jest niezbędna. Po drugie na samym rynku jest masa ośrodków. Dobór właściwej możliwości może u nas wywołać ból głowy. Więc również postaramy się poniżej przedstawić wszelkiego typu najistotniejsze elementy, o jakich musimy pamiętać przy doborze danego ośrodka.

Jakie elementy są istotne, gdy wybieramy ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Po pierwsze, należałoby zobaczyć, jak długo funkcjonuje konkretny ośrodek uzależnień dla młodzieży. Oczywiście im starsza placówka, tymże większe jest doświadczenie terapeutyczne, jakie zaprocentuje odpowiedniejszą skutecznością terapii. Po drugie, należy dowiedzieć się, jaki jest proponowany czas leczenia. Gdy ktoś proponuje uleczenie uzależnienia w czasu dwóch tygodni – kłamie. Kuracja jest mechanizmem ciągłym oraz nie ma dobrych technologii zezwalających na zminimalizowanie jej przebiegu.

Lokalizacja ośrodka i dobre warunki pobytu

Zlokalizowanie ośrodka ma znaczenie zarówno, gdy chory będzie leczony na wydziale dziennym, jak i w sytuacji, gdy kuracja będzie się odbywała na wydziale zamkniętym. W wypadku chorych będących na oddziałach dziennych, jacy nie nocują w ośrodku, najlepiej, gdy placówka będzie umiejscowiona w pobliżu ich miejsca zakwaterowania, gwarantując tymże samym dobry dostęp do ośrodka. Jeśli natomiast chory będzie odbywał terapię stacjonarną na wydziale zamkniętym.

Czemu należałoby dobrać prywatny ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Pierwszym oraz to najistotniejszym powodem sprawiającym, iż tak mnóstwo osób decyduje się na dobór prywatnej instytucji, jest prosta dostępność oraz dzięki temu okazja szybszego zaczęcia leczenia. Nie da się ukryć, iż jakość kuracji też wskazuje na jego korzyść. Można liczyć tam też na zdecydowanie większą dyskrecję oraz dostępność wielu dobrych oraz efektywnych technologii. W dodatku prywatne ośrodki zdecydowanie bardziej otwierają się na stały rozwój oraz chętniej decydują się, np. na terapię odbywającą się w całości czy częściowo poprzez Internet.

Na jaką pomoc mogą liczyć chorzy?

Specjalne placówki leczenia uzależnień proponują szereg dobrych rozwiązań. We współzależności od potrzeb konkretnego człowieka potrafią to być spotkania w grupach leczniczych czy bezpośrednie – z lekarzem. Prócz porad prowadzącego sesje grupowe zapewniają szansę podzielenia się własnymi wrażeniami z innymi członkami zajęć. Z kolei dyskusja z fachowcem umożliwia poznać kłopoty życiowe chorego i ich związek z nałogiem.

Obszar terapii

Osoba, jaka z niezwykle dużą uwagą podchodzi do własnego uzależnienia od narkotyków, może mieć świadomość, iż ma również odmienne nałogi. Odpowiednio jest znać wszelkie własne kłopoty, by odnaleźć szczególnie właściwy ośrodek leczenia uzależnień. Do tego konieczna jest przynajmniej podstawowa informacja na temat uzależnień. Generalnie rzecz ujmując, uzależnienia dzielą się na chemiczne (alkohol, narkotyki, leki, dopalacze) oraz behawioralne (komputer, seks, zakupy, hazard, jedzenie).