20 lipca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

MODELOWANIE BIM – CASE STUDY

2 min read

Ciężko sobie już wyobrazić wykonywanie projektów z dziedziny budownictwa bez użycia modelowania informacji o budynku czyli BIM. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wizja możliwości posiadania cyfrowego odzwierciedlenia budynku wydawała się być niedoścignionym marzeniem. Cyfrowe przedstawienie procesu budowlanego od momentu pozyskania lokalizacji, poprzez realizację projektu, aż po oddanie i nadzór nad skończonym projektem zrewolucjonizowało system współpracy wszystkich osób, które zaangażowane są w prace nad realizacją.

Innym słowy – wszystkie potencjalne problemy jakie mogłyby pojawić się w procesie budowy, udaje się wyeliminować już na etapie prac, poprzez wychwycenie ich z wirtualnego zapisu. Mało kto zdje sobie sprawę z tego, że BIM ulega ciągłym przekształceniom i udoskonaleniom, które sprawiają, że nie jest to już podejście jednowymiarowe, a takie które składa się z wielopoziomowych płaszczyzn. Obecnie możemy wykorzystywać pełne spektrum możliwość BIM, czyli wszyscy projektanci mogą wykorzystywać ten sam model, który zlokalizowany jest w chmurze.

Allplan jest programem dopasowanym do potrzeb architektów, inżynierów czy konstruktorów. Allplan Engineering czyli rozwiązanie dedykowane inżynierom w celu projektowania konstrukcji żelbetowych. Rozmaite wyspecjalizowane dodatki i narzędzia, które stanowią doskonałą opcję na przeprowadzenie projektów w znacznie szybszym tempie niż dotychczas. Poza specjalistycznymi dodatkami Allplan Engineering pozwala na pracę przy użyciu BIM, wykorzystując możliwości przenikania modeli 2D i 3D, a także pozwalając na sprawną archiwizację i przepływ dokumentów pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu. Przy pomocy tego oprogramowania w pierwszym kroku stworzysz rysunek 2D, który następnie będzie mógł być edytowany i rozszerzany w 3D. Takie rozwiązanie gwarantuje niespotykaną przy standardowych działaniach precyzję i szybkość działania. Allplan Engineering pozwala na tworzenie nawet najbardziej zaawansowanych projektów przy wykorzystaniu pełnego potencjału, jaki niesie za sobą technologia BIM.