12 czerwca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Dobre kryminały, czyli Camilla Läckberg

2 min read

Camilla Läckberg jest autorką znaną

Obecnie jej książki są kupowane przez tysiące osób i cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelniczym. Z jakiego powodu? Dobrze napisane kryminały zawsze były popularne, a takie książki pisze Camilla Läckberg. Dobrze napisane, z ciekawą fabułą i nieco mroczne – takie są właśnie jej pozycje książkowe. Należy do tzw. szwedzkiej szkoły kryminału. Jak na 46 lat, bo tyle ma ta pisarka, stworzyła całkiem sporo książek i wyrobiła sobie dobrą pozycję na rynku pisarskim. W Polsce jej książki są znane, kupowane, czytane. Absolwentka ekonomii kryminalne opowiadania pisała już w dzieciństwie. W dorosłym życiu stało się to jej pasją i sposobem na życie. Skończyła kurs pisania kryminałów, a jej debiutem pisarskim była Księżniczka z lodu. Kurs ufundowała jej rodzina, wiedząc o jej wielkiej pasji do tworzenia. Była to dobra inwestycja oraz impuls do podjęcia takiego działania, jak pisanie. W swoim życiu pracowała jako ekonomistka, dyrektor marketingu, zajmowała się też marketingiem produktowym. Jednak to nie ekonomia uczyniła ją sławną oraz bogatą.

Skandynawski chłód i mrok

Jej książki biją rekordy popularności. Zdobywają pierwsze miejsca na listach bestsellerów w Szwecji, a już w 2007 roku sprzedała ponad milion egzemplarzy tych powieści. Tłumaczone są na wiele języków. Bohaterami są Erika Falk i Patrik Hedstrom. Niektóre z jej kryminałów sfilmowała  szwedzka telewizja. Pisze także sagi, np. Syrenka jest sagą o Fjällbace, jej rodzinnej miejscowości,
z P. Hedströmem i E. Falck

Na koncie pisarki jest też książka kulinarna. Uwielbia gotować i chętnie oddaje się temu zajęciu. Pisarka jest feministką, prowadzi fundusz venture capital wspierający firmy prowadzone przez kobiety. Obecnie ma trzeciego męża i czworo dzieci z trzech związków. W 2005 roku otrzymała nagrodę Pisarz Roku, a w 2006 roku otrzymała Nagrodę Publiczności.

Pisarka tworzy sporo, jej książki mają specyficzny, mroczny, typowo skandynawski klimat, co obecnie ludziom bardzo się podoba. Wypada czekać zatem na kolejne książki tej autorki. Na pewno nie zawiedzie czytelników.