18 kwietnia 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Jak działają klimatyzatory?

2 min read

Klimatyzacja to dosyć prosty system pod względem sposobu oddziaływania. Jego działanie można w skrócie zestawić do pracy domowej lodówki. W ułatwieniu wygląda to tak, iż element chłodniczy płynący rurami wykorzystuje energię z jednej jednostki klimatyzatora, by potem dać ją innej części tego narzędzia. Jak więc naprawdę funkcjonują klimatyzatory oraz co konkretnie musimy wiedzieć na ich temat?

Budowa

Pośród klimatyzatorów  można napotkać narzędzia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające i systemy pełnej klimatyzacji. Na dobrą sprawę budowa dwóch podstawowych rodzajów jest do siebie podobna. Rozbieżność polega tylko na tymże, iż we wnętrzu drugiego spośród nich jest umieszczona nagrzewnica powietrza, jaka może także stanowić zaopatrzenie kolejne klimatyzatora. Taki klimatyzator chłodząco-ogrzewający składa się z czterech ważnych składników: nagrzewnicy, parownika skraplacza (stanowiącego odpowiednik ciepła wydzielający ciepło do środowiska) i zaworu rozprężnego (służącego do obniżenia ciśnienia składnika chłodniczego przez rozprężenie).

Jak funkcjonują klimatyzatory?

Oddziaływanie klimatyzacji to w gruncie rzeczy dosyć prosty mechanizm. Zaczyna się w czasie, kiedy element chłodniczy przyjmuje ciepło z miejsca oraz pod postacią pary przechodzi do sprężarki. Owa tymczasem zwiększa jego ciśnienie oraz temperaturę (od 60 do 100 oC), aby mógł uzyskane wcześniej ciepło dać w kondensatorze chłodzonym powietrzem powietrznym o temperaturze ok. 30 oC. Potem element chłodniczy przedostaje się poprzez zapór rozprężny, gdzie ze względu na jego wyjątkowe właściwości dochodzi do szybkiego spadku temperatury.