24 maja 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Glebogryzarka – co musimy o niej wiedzieć?

2 min read

Każdy ogrodnik wie, iż właściwe przygotowanie terenu pod uprawy stanowi na drugim miejscu po typu gleby.
Stworzenie terenu pod siew polega na jego rozluźnieniu oraz otwarciu powierzchni, jaka zostanie wypełniona poprzez wodę oraz powietrze. Można to zrobić szpadlem oraz widłami. Przy niskim ogródku starczy. Pług na przydomowy ogródek to może za dużo. Do takiej pracy należałoby zastosować glebogryzarkę.

Glebogryzarka – czym jest oraz jakie pełni funkcje?

Dokładnie rzecz biorąc, glebogryzarka stiga to typ podręcznego pługu. Glebogryzarka stiga, to narzędzie służące do automatycznego wzruszania ubitej ziemi. Sposób jej oddziaływania i jego rezultat istnieje oczywiście taki sam, niewątpliwie w znacznie mniejszej skali. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednią pracę zrobić ręcznie, lecz to, co nie jest trudne na przestrzeni dwóch m2, rozpoczyna być trudne, gdy do przebicia mamy niewątpliwie większy obszar. Tak jak szereg pozostałych narzędzi, tak również glebogryzarka zaistniała w jednym celu – ma usprawniać pracę ogrodowe.

Glebogryzarka ogrodowa – wykorzystanie

Glebogryzarka stiga to maszyna rolnicza, jakiej stosuje się podczas uprawy ziemi w ogrodzie czy na polu. Składa się z noży przypominających haki, postawionych na ruchomym wale. Jej działaniem jest spulchnianie oraz poprawianie gleby, niezwykle dobrze również odchwaszcza oraz dotlenia ziemię. Glebogryzarka jest niezastąpioną maszyną do przygotowywania gleby pod uprawę roślin, zakładanie trawnika oraz uprawę roli. Umożliwia takie prace w ogrodzie, jak tradycyjne spulchnianie gleby za pomocą rydla oraz wideł.