12 czerwca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

Książki, które trzeba przeczytać w życiu, czyli wybieraj dobrze

2 min read

W życiu warto przeczytać książki

Każdy z nas powinien sięgać po książki, ponieważ rozwijają one umysł. Jest to dobry sposób na poznanie innych krajów, biografii znanych ludzi, rozwój. Książki, które trzeba przeczytać w życiu to klasyka polska i obca. Takie lektury, jak Pan Tadeusz, Potop, czy Dziady są lekturami każdego wykształconego człowieka. Moby Dick czy seria książek Charlesa Dickensa to także konieczność. Wykształceni ludzie powinni znać wiele książek. Nie muszą sypać cytatami z nich, jak to robili nasi rodzice czy dziadkowie, ale powinni je czytać i rozkoszować się nimi. Obecnie po takie książki sięga wiele osób i chce je zgłębiać. Warto o tym pamiętać i rozkoszować się dobrą lekturą. Jakie książki są najważniejsze dla wykształconego człowieka? Na pewno lektury szkolne  – nie są lubiane, nie są czytane chętnie, ale trudno nie przeczytać Miłosza czy Konwickiego, trudno nie sięgać po znakomite reportaże Ryszarda Kapuścińskiego.

Co jeszcze trzeba znać?

Książki, które trzeba przeczytać w życiu to także pozycje w językach obcych – angielskim czy francuskim. Obecnie niewiele osób czyta w innych językach niż ojczysty. Kiedyś czytanie książek w innych językach było obowiązkiem każdej szanującej się młodej osoby z dobrego domu. Obecnie jest to jednak zajęcie filologów obcych języków i niektórych amatorów. Nie ma potrzeby lub umiejętności, a wielka szkoda. Czytanie książek w innych językach to bardzo rozwijające zajęcie.

Zdecydowanie warto czytać nowości, książki, które pojawiły się kilka lat temu, a są ważne dla kultury. Olga Tokarczuk, noblistka, pisze zdecydowanie wartościowe książki, które są ważne dla polskiej kultury, skłaniają do refleksji i przemyśleń, są podróżą w głąb siebie. Mają wiele wątków, są niełatwe, ale godne przeczytania. Najbardziej przystępną książką noblistki jest jej debiut zatytułowany Podróż ludzi księgi i od niego warto zacząć przygodę z książkami tej autorki. Jest to piękna książka o podróży, która wiedzie do poznania, osadzona w realiach wieków dawnych.

Jest wiele książek, które trzeba przeczytać… każdy z nas powinien stworzyć własną listę takich książek do przeczytania.