12 czerwca 2024

iCzytam

O książkach i nie tylko !

WIZUALIZACJE WNĘTRZ – SZANSE I WYZWANIA

2 min read

Możliwość opracowywania z klientem wspólnej wizji wnętrza bazując na wizualizacji to znaczne ułatwienie, które bez wątpienia zrewolucjonizowało podejście do tworzenia projektów. Z usług architektów i projektantów coraz częściej korzystają osoby prywatne o średnim statusie materialnym, dla których raz urządzone wnętrze będzie miało zastosowanie na długie lata. Takie osoby liczą się z kosztami i przez to przykładają jeszcze większą wagę do tego, aby projekty były spójne z ich indywidualnymi oczekiwaniami. Uczestnictwo w całym procesie projektowym przez takie osoby stanowią dla nich ogromną szansę na finalne zadowolenie z projektu.

Przy wykonywaniu i ocenie walorów wizualizacji wnętrza uwagę zwrócić należy na dwa aspekty: wizualny i użyteczny. Aspekt użytkowy wymaga od architekta czy projektanta dużej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Niestety historia architektura wnętrz zna nazbyt wiele przypadków, w których wnętrze o ogromnych walorach estetycznych okazywało się być zupełnie pozbawione wartości użytkowych i ostatecznie nie spełniało przypisywanej im funkcji.

Odpowiedzią na tego problemy są właśnie programy do wizualizacji wnętrz, które obecnie są w stanie oddać wnętrza w niezwykle realistyczny sposób. Na etapie przedstawienie tego typu koncepcji jesteśmy w stanie dostrzec i ocenić czy wszystkie praktyczne i techniczne szczegóły zostały odpowiednie uwzględnione. Przy tworzeniu tego typu projektów ważną kwestią jest to, aby posiadać oprogramowanie z bogatą biblioteką szczegółów, a także z rozbudowaną funkcją detalowania i dopracowywania nawet największych drobiazgów. Projektowanie BIM, które znalazło swoje stałe miejsce także w przypadku architektury wnętrz pozwala na całościowe i kompleksowe podejście do projektów. Dzięki temu praktycznie całkowicie wyeliminowane zostaje ryzyko pominięcia potencjalnie ważnych kwestii, które na drodze procesu tworzenia projektu mają niewielkie znaczenie, natomiast w przypadku jego ostatecznego kształtu – ogromne. https://www.archline-polska.pl/projektowanie-wnetrz/